Sayfa Yükleniyor...

Lütfen Bekleyiniz...
Çörekotu Nedir? Neden Çörek Otu?ÇÖREKOTU NEDİR?

Türkiye’nin hemen hemen tüm bölgelerinde ve dünyanın birçok ülkesinde yetişen ince yapraklı, yaklaşık 40 cm boylarında otsu tarla bitkisidir. Çörekotu diye kullandığımız küçük siyah tanecikler; bu bitkinin dallarında yetişen kapsül içindeki tohumudur.

Bir çok vitamin  ve vücuda faydalı molekül ihtiva etmektedir. Bunların  içinde thymoquinon ve nigellon bağışıklık sistemi üzerinde etkili olduğu bilinmekte ve bağışıklık sistemini güçlendiren bazı ilaçlarda hammadde olarak kullanılmaktadır.

NEDEN ÇÖREKOTU

İnsan vücudunda basit nezleden kansere kadar oluşan bütün hastalıklarda vücut kendini korumak ve hastalıklarla başa çıkmak için bağışıklık sistemini çalıştırır. Hastalığın seyrini bağışıklık sistemi ile hastalık arasındaki mücadele belirler.Bütün hastalıkların tedavisinde verilen ilaçların etkili olması için bağışıklık sisteminin yeterince güçlü olması gerekmektedir.

Çörekotu pek çok tıbbi araştırmada insan ve hayvan bağışıklık sistemini hem hücresel(T-helper ve nötrofil aktivasyonu gibi),  hem de salgısal(antikor, lökotrien v.d ) düzeyde tüm elemanlarını dengeli  (immunmodülatör ve immunstimulan) olarak güçlendirdiği gösterilmiştir. (Bak:PubMed;nigellasativa)

İnsan vücudunda oluşan hiçbir hastalık yoktur ki başlangıcında ve seyrinde bağışıklık sistemi tarafından tedavi edilmeye çalışılmasın.

Hz. Muhammed (s.a.v.) : Ölüm dışında hiçbir hastalık yoktur ki çörek otunda onun için bir deva bulunmasın."(Buhârî, tıb 7.- Tirmizi tıb 5.- Muslim selam 89).

Pratikte hangi miktarda, ne şekilde ve nasıl kullanılacağı konusunda çok değişik kafa karıştırıcı bilgiler mevcuttur.Nasıl kullanılacağı konusunda yazılan bilgiler genellikle araştırma ve tecrübeye dayanmayan alıntılardır.

Tıbbi araştırmalarda  çörekotu yağı, tozu veya ekstre şeklinde değişik kompozisyonlarda kullanılmaktadır.

Çörekotu konusunda Asya, Amerika ve Avrupa da yapılmış ve tıbbi dergilerde yayınlanmış yüzlerce makale mevcuttur. Bu makalelerde pankreas kanserinden,  tedaviye dirençli epilepsiye kadar sayısız hastalık üzerinde tedavi edici etkisi labaratuvar bulguları ve klinik gözlem ile gösterilmiştir.Bu etkilerin ortak özelliği bağışıklık sistemini dengeli şekilde güçlendirerek ortaya çıkmasıdır.Hit: 909 Kayıt Tarihi: 07.01.2018