Sayfa Yükleniyor...

Lütfen Bekleyiniz...
Temin Edilmesi ve HazırlanmasıNEREDEN VE NASIL TEMİN EDİLİR

Çörekotu aktarlarda ve baharatçılarda kilo ile satılmaktadır. Satılan çörekotunun tamama yakını ithal çörekotudur.Ticari amaçla yerli çörekotu ekimi nadir olarak yapılmaktadır. Yerli çörekotu ekimi genelde bahçelerde ve aile ihtiyacı kadar yapılır.Çörekotu aktarlarda çoğunlukla çiğ olarak bulunur. Ancak son ithal çörekotlarının bir kısmı kavrulmuş olarak satılmaktadır. Kavrulmuş çörekotunun hiçbir tedavi değeri yoktur.Satan aktarlar da bazen çörekotunun çiğ veya kavrulmuş olduğunu bilmemektedir.

Çiğ  ve kavrulmuş çörekotu farkları:Çiğ çörekotu çiğnendiğinde oldukça rahatsız edici acı tadı vardır.Islak pamuğa ekildiğinde bir haftada filizlenir.

Kavrulmuş çörekotu çiğnendiğinde acı tadı yoktur,hoş kosu vardır ve ıslak pamukta filizlenmez.

Bahçenizde 10-15 metrekarelik alana  mart ayında ekeceğiniz 100 gram çörekotundan; 2 ile 3 kilo kadar taze çörekotu üretebilirsiniz..

NASIL HAZIRLANIR

Tek seferde kullanılacak (kavrulmamış ve fırınlanmamış) çörek otu  un yada kepek iriliğinde öğütülür.Un kadar ince öğütülürse bulantı ve mide tahrişi yapabilir. Bu nedenle kepek iriliğinde öğütmek daha uygundur.

Öğütme işlemi :Kahve değirmeni, elektrikli kahve öğütücüsü veya karabiber değirmeni kullanılabilir. Piyasadaki kahve ve karabiber değirmenlerinin bir kısmı öğütme işlemi yapamamaktadır. Değirmeni almadan önce denemek için yanınızda bir miktar çörekotu taşıyın. Aldığınız değirmenin içini su ile temas ettirirseniz paslanır).Elektrikli kahve öğütücüsü öğütme işlemi için daha pratik kulanım sunar.

Yenecek kadar çörekotu kahve öğütücüsünde öğütülür. Öğütüldükten sonra bekletmeden hap gibi ağız içine alınır ve üzerine bir miktar su içilerek çiğnemeden yutulur.

Öğütülmeden alınırsa büyük oranda hazmedilmeden atılır.Ağızda çiğneyerek de alınabilir.Bu durunda yeterince öğütülmeyebilir ve bulantı yapabilir.

Öğütüldükten sonra bekletilirse oksitlenerek yapısı bozulur ve içindeki aromatik yağ asitleri buharlaşır. Bu iki sebepten dolayı etkisi azalır.

Aç karnına alınabilir ancak sindirim sistemi rahatsızlığı olanlarda mide tahrişi ve bulantı yaptığından hafif bir yemekten sonra veya yarı tok alınması önerilir.

Kullanım sırasında bildirilen tek yan etki özellikle sindirim sistemi rahtsızlığı olanlarda ekşime ve yanma şikâyetleridir. Bu şikâyetler için antiasit ilaçlar alınabilir.Hit: 2748 Kayıt Tarihi: 07.01.2018