Sayfa Yükleniyor...

Lütfen Bekleyiniz...
UyarılarUYARILAR

Çörekotu kemoterapi ve radyoterapi tedavisi gören hastalarda önerilen miktarda kullanıldığında karaciğer fonksiyon testlerini bozmamaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi yanında, kematerapötik ilaçların yan etkisi olarak kanda artan serbest radikal dediğimiz toksik molekül miktarınıda azalttığı bildirilmektedir.

Kemoterapi alınan günlerde bulantı ile beraber karaciğerin yükü artar. Kemoterapi günlerinde bulantının artmaması için almamak  daha uygundur.

Gebelik döneminde kullanılması konusunda yeterli bilgi bulunmamaktadır. Ancak doğuma  yakın bir-iki aylık dönemde alındığında doğumun kolaylaşması yanında, doğum yaralarının  iyileşmesinde de faydalı olur.

Tavsiye edilen miktardan daha fazla  alınmasının toksik etki nedeniyle faydadan çok zararlı olabileceği unutulmamalıdır.

Sindirim sistemi rahatsızlığı olanlarda erken dönemde ekşime ve yanma şikâyetlerine karşı antiasit ilaçlar alınabilir.
Çörekotu alındıktan yaklaşık 2- saat sonra kan şekerinde düşme olur. Kişi bunu halsizlik şeklinde hisseder.Şeker hastaları insulin ve insulin olmayan ilaç dozlarını ayarlarken dikkatli olmaları gerekir.Yani şeker hastaları çörekotundan hem kısa vadede hemde uzun vadede fayda görürler.Devamlı ceplerinde taşıyabilir ve kan şekerinin yükseldiğini hissedildiğinde bir miktar çiğnenirse  kan şekerinin kısa sürede düştüğü görülür.Hit: 951 Kayıt Tarihi: 07.01.2018